Миючі, дезінфікуючі засоби та засоби для гігієни вимені
Молоко є ідеальним живильним середовищем для мікробів. За сприятливих умов мікроби в молоці швидко розмножуються, викликаючи його псування. Багато мікробів потрапляють у молоко з погано вимитих: вимені, доїльних апаратів, молочного устаткування. Жир і білки, що залишилися на доїльному та молочному устаткуванні, міцно утримуються на поверхні та забруднюють їх.
Для санітарного догляду за вименем корів, доїльними апаратами, молочним обладнанням та посудом на фермі або комплексі необхідно мати миючі та дезінфікуючі засоби.
Процес промивання складається з наступних операцій:
1) Ополіскування обладнання теплою водою для видалення залишків молока після доїння. При цьому не можна користуватися холодною або гарячою водою. При застосуванні холодної води жир перетворюється на твердий стан і міцно утримується поверхні. Гарячою водою (65° і вище) згортаються альбумін та глобулін молока, які разом із солями молока випадають в осад та міцно прилипають до поверхні. Ополіскування або промивання закінчується, коли промивна вода стане прозорою.
2) Після промивання теплою водою приступають до обробки мийно-дезінфікуючими засобами. Більшість миючих засобів застосовують у 0,5%-них розчинах. Залежно від ступеня забруднення концентрацію розчину можна збільшити або зменшити, проте надмірне збільшення концентрації (понад 75%) не є доцільним. При ручному промиванні застосовують щітки, йоржі.
3) Для видалення залишків миючого розчину доїльна апаратура та молоче обладнання обполіскують чистою холодною або гарячою водою. Гаряча вода не тільки вбиває мікробів, що залишилися, але і, нагріваючи обладнання, сприяє більш швидкому його висиханню.